Csütörtökre többen is lebetegedtek a Fonósok közül - így Foltos Marcsival kettesben jártuk végig a kiállítást. Azaz: végére sem értünk, olyan sok szépséget láttunk!
Kicsit lehangolt bennünket, hogy milyen kihalt a múzeum... Hol volt már az a lüktető tumultus, ami a megnyitón - és a velejáró díjkiosztón - lehetetlenné tette, hogy a munkákat tüzetesen megnézhessük... Alig lézengtünk a hűvös falak között... Bár a fűtetlen termek a londoni kiállítóhelyeket is jellemzi - épp most hallottam.
A népművészeti szakma a funkcionális hagyományápolást részesíti előnyben: elsősorban a mai életre adaptált népi ihletésű tárgyakat és díszítéseket jutalmazta - fehérhímzéses babagarnitúrát, palóc gyerekruhákat, érdekes falinaptár rácalmási hímzéssel - és a varrott rece...
Mivel maga a múzeum "tananyag" számomra a népi játszóházi foglalkoztató képzésen, amit a Hagyományok Házában végzek - még talán újra elfogok menni!
Több képet itt találtok- de sajnos gyatrácskák a fotók...
Van egy FONÓ az "ezerszer áldott " nyolcadik kerület flaszterén, az Orczy tér szutykos utcácskájának kulturált szegletén, az itt felejtett remíz és a szebb napokat áhító szeszgyár kies telkének peremén. (Reménykedem 'e téren' - én emlékszem a Kévés-házak helyén tátongó gödörben úszkáló vadkacsákra! Bár fent még kivehető a mostani Baross utca sarok)... Az ÖLTÖGETŐ önképzőkör: mindenki hozza saját munkáit – mint régen a FONÓba – és tanulunk egymástól. Itt nyomon követhetők mesterkedéseink.
Hagyománymentő kézimunkálkodás a hónap első és harmadik csütörtökén du. 4-7-ig
2011. február 5., szombat
Élő Népművészet Kiállítás a Néprajzi Múzeumban
Címkék:
kiállítás
............................................. Mindenki iparkodik nyomot hagyni környezetén... Én hagyományra épülő kézművességgel próbálkozom; együtt, közösségben, erősítve egymást - hogy ne meg-, hanem inkább szétosszunk... Időtálló szépségeket szeretnék újra felidézni, művelni és továbbéltetni ... talán épp paraszt őseim tapasztalatából.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Tényleg gyönyörűek! Főleg az utolsó képen a rece! Ha jól látom ez csomózott rece ugye?
VálaszTörlésÉn is elvégeztem a játszóházi tanfolyamot a hh-ban. És ha minden igaz még megvannak hozzá a segédanyagaim. :)
Sajnos ez is varrott rece - tudom, a népművészeben ez az elfogadott... Állítólag csak a kapuvári viseletben alkalmaztak csomózott recét - Ország László kutatta, de nem jelent meg róla írásban semmi...
VálaszTörlésMinden esetre nagyon szép! Az lemaradt az előző végéről, hogy ha adsz e-mail címet szívesen elküldöm.
VálaszTörlésHú, fel is figyeltem erre a tanfolyammal kapcsolatos megjegyzésedre!!! Örülnék neki!
VálaszTörlésKöszönettel - rece-fice@tvn.hu