A Dél-alföldieket megnyugtatom, hogy lesz lösz jövőre is' A LÖSZ Kulturális Fesztivál 2013. hagyományőrző népi mulatság Hódmezővásárhelyen, a Dél-Alföld értékeit felsorakoztató vásári hangulattal, kézműves foglalkozásokkal és kirakodóvásárral. Huszár és hagyományőrző csoportok műsora, lovas- és baranta(régi magyar végvári harcművészeti) bemutató, múzeumi körséta, gyerekprogramok, vásározás ás természetesen dínom-dánom szórakoztatja a nagyérdemű közönséget hajnalig. Szervező a vásárhelyi Zöld Szikla Művészet- és Természetvédő Alapítvány.
A közvetlenül az árvízvédelmi fal mellett épült egykori gazdaporta 1974 óta áll műemléki védelem alatt. A tájház múzeumi kiállítóhelyként működik és helyet biztosít az év jeles napjaihoz és ünnepeihez fűződő rendezvényeknek. Nagy György János, tehetős vásárhelyi gazda 18. században épült parasztházában megismerkedhetünk a vásárhelyi hímzés és kerámia történetével. Vásárhely az ország legnagyobb fazekas központja volt, a 19. század második felében 240 tálasmester dolgozott itt. A 18. századtól kezdve itt formálódott a magyar népi asztalosság egyik legjelentősebb, virágos festésű, faragásos bútorstílusa. Hasonló jelentőségűek a régi tiszántúli hímzés Hódmezővásárhelyen készített darabjai, melyek közül leginkább a szőrhímzésű párnavégek ismertek. A vásárhelyi hímzés alapanyaga kendervászon, amelyet a magyar racka juh gyapjából font és növényi festékkel színezett fonallal varrtak ki(az egyedülálló vásárhelyi szőrhímzés mai készítőit a Hímzőműhelyben látogathatjuk meg: Szent István u. 71.).
Időpont: 2013. június 7-8. /péntek-szombat/
Helyszín: Hódmezővásárhely, Népművészeti Tájház és környéke, Árpád u. 21.
+36 20 975-1458 ill. http://www.youtube.com/watch?v=ChzQFSFkjks
Népművészeti Tájház (18. század)
Nyitva tartás: hétfőtől péntekig 08.00-16.00. Egyéb időpontokra előzetes bejelentkezés szükséges!A közvetlenül az árvízvédelmi fal mellett épült egykori gazdaporta 1974 óta áll műemléki védelem alatt. A tájház múzeumi kiállítóhelyként működik és helyet biztosít az év jeles napjaihoz és ünnepeihez fűződő rendezvényeknek. Nagy György János, tehetős vásárhelyi gazda 18. században épült parasztházában megismerkedhetünk a vásárhelyi hímzés és kerámia történetével. Vásárhely az ország legnagyobb fazekas központja volt, a 19. század második felében 240 tálasmester dolgozott itt. A 18. századtól kezdve itt formálódott a magyar népi asztalosság egyik legjelentősebb, virágos festésű, faragásos bútorstílusa. Hasonló jelentőségűek a régi tiszántúli hímzés Hódmezővásárhelyen készített darabjai, melyek közül leginkább a szőrhímzésű párnavégek ismertek. A vásárhelyi hímzés alapanyaga kendervászon, amelyet a magyar racka juh gyapjából font és növényi festékkel színezett fonallal varrtak ki(az egyedülálló vásárhelyi szőrhímzés mai készítőit a Hímzőműhelyben látogathatjuk meg: Szent István u. 71.).
A melléképületben Mária Terézia korabeli katonaszoba belső tárul a látogató szeme elé.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése